digital transformation concept in business, disruption

Minulý týždeň sme priniesli zoznam TOP 10 kľúčových data trendov pre rok 2021, ako ich vidí technologická spoločnosť Qlik. Teraz sa zameriame na ten najdôležitejší – je ním digitálna transformácia, ktorú experti považujú za ďalší veľký skokom vo svete dát.

A vyzerá to, že tento skok bude najväčším doteraz. Generačnú zmenu vo svete data technológií prináša každé veľké ekonomické zakolísanie. Posledné otrasy na trhoch v roku 2008 priniesli posun z report-centrického na analyticko-centrické BI. Nová doba priniesla nové potreby a nároky. Report-centrický prístup už nedokázal držať krok s dobou.

Striedaní stráží

Teraz sme v podobnej situácii. Zatiaľ to vyzerá, že čím výraznejšie sa kríza prejaví, tým zásadnejšia zmena čaká aj svet dát a o to väčší bude technologický skok. Miera disrupcie, ktorú priniesla COVID-19 pandémia bude zrejme katalyzátorom pre väčšiu zmenu, než sme si vôbec v tak krátkom čase dokázali predstaviť.

Očakávania od next-gen technológií vieme zhrnúť jednou vetou: Posun od pasivity k aktivite. Podľa predpovede Qliku sa dá očakávať, že organizácie budú usilovať o dodávateľov, ktorí dokážu procesy presunúť do onlinu, prídu zo zmysluplnou digitálnou stratégiou a zároveň sú schopní zásadne zvýšiť dátovú gramotnosť firmy. To znamená dve veci. Výrazne vzrastie počet ľudí čo pracujú s dátami a ich rola sa zmení z konzumentov na tvorcov.

Zdieľajte víziu s celou organizáciu

V prieskume Gartnera sa 87 % senior biznis lídrov vyjadrilo, že digitalizácia je v ich spoločnosti prioritou, ale len 40 % organizácií dokázalo digitalizačné projekty zrealizovať vo veľkom meradle.

Priepasť medzi ašpiráciami a výsledkami sa zväčšuje. A bez zdieľanej vízie naprieč organizáciou a schopnosti fundamentálne chápať odlišnosti medzi digitálnym a tradičným procesom, budú digitálne transformácie naďalej stagnovať.

Bez kultúrnych zmien to nepôjde

Je tu však ešte niečo iné, čo má zásadný vplyv na úspech digitalizačných projektov. “70 % iniciatív v oblasti digitálnej transformácie neprináša očakávané výsledky, pretože im veľmi často chýba sústredená aktivita, ktorá prinesie nevyhnutné kultúrne zmeny,” hovorí Angeline Corvaglia, expertka EMARK Analytics na digitálnu transformáciu. Dodáva, že je to tzv. mäkká časť digitálnej transformácie a je často podceňovaná.

“Naše skúsenosti z reálnych projektov potvrdzujú výrazne vyššiu pravdepodobnosť úspechu digitálnej transformácie cez proaktívne riadenie kultúrnej zmeny,” konštatuje Angeline Corvaglia.

Tajomstvo digitalizačného koktejlu

Gartner hovorí, že väčšina CIOs kladie rovnakú otázku – ako čo najjednoduchšie zamerať, škálovať a viesť digitálnu transformáciu tak, aby priniesla hmatateľné finančné výsledky? Úspešná digitálna transformácia musí spájať poznatky, postupy a nástroje. Všetkých 6 elementov transformácie – strategická vízia; dáta; procesy a organizácia; ľudia; technológie a jasné výstupy musí byť na jednej úrovni – sú rovnako dôležité. Ich správny mix dokáže CIOs a ich tímom nakopnúť strategické plánovanie procesov a digitalizovať biznis, čo pomôže napĺňať ich dynamické ambície.

Viac o téme digitálnej transformácie si môžete prečítať tu: https://emarkanalytics.com/solutions/digital-transformation-data-literacy/

 

 

EMARK Online DataTalks – podívejte se na naše další webináře

Superrýchle insighty pro agilní řízení byznysu

    Jméno a příjmení

    Společnost

    E-mail

    Souhlasím se zpracováním svých údajů pro účely marketingových aktivit společnosti EMARK Group.
    Další informace, včetně specifikace společností EMARK Group a rozsahu konkrétních marketingových aktivit, k nimž dáváte souhlas, naleznete v Podmínkách ochrany soukromí a osobních údajů ZDE.