Upratať podnikové dáta tak, aby pomohli biznisu rozvíjať sa, môže byť poriadne tvrdý oriešok. Samotné dáta totiž pre rozhodovanie nestačia, dôležité je hľadať a nachádzať súvislosti medzi nimi a transformovať ich na informácie. Prečítajte si aký je náš recept na úspech.

Ide to aj bez dátových skladov

Pri dátovej integrácii sa mnoho firiem vydá cestou budovania dátových skladov. Na papieri je to možno v poriadku, prax však nevyhnutne prinesie problémy. Každodenné rozhodnutia potrebujete robiť rýchlo a to s dátovými skladmi nejde, nemajú potrebnú pružnosť. Užívatelia si vtedy začnú hľadať vlastné cesty a najčastejšie siahajú po Exceli, ktorý však veľké množstvá dát a zložitejšie analýzy nezvládne. Vzniká tak informačná priepasť medzi dátami a ich využitím v praxi.

biznis analýzy

Vyskúšajte Qlik Sense

Mostom, ktorý spojí obidva brehy je inovatívne riešenie Qlik Sense, ktoré sa v mori neštruktúrovaných dát a dynamickom prostredí, plnom zmien, cíti ako ryba vo vode. Softvér, ktorý exceluje v analýzach, je postavený na patentovanej technológii asociatívneho vyhľadávania QIX Associative Indexing Engine. Celosvetovo toto riešenie využíva napríklad Lufthansa, u nás Martinus, Union poisťovňa, Foxconn CZ, First Data,  Škoda Auto, ESET a mnohé ďalšie spoločnosti.

Qlik Sense, ktorý analytici stabilne považujú za súčasť úzkej svetovej špičky v oblasti business intelligence ponúka, je výsledkom viac ako dvadsaťročného vývoja softvérovej firmy Qlik.

Špičkové technológie

Riešenie ponúka používateľsky príjemné a jednoduché prostredie, jeho náročnosť je niekde medzi vyhľadávaním v Googli a prácou s Excelom. Prakticky ktokoľvek sa tak môže spoľahnúť na jeho bleskové reakcie a širokú analytickú funkcionalitu, či komplexné samoobslužné nástroje na vizualizáciu dát, ako aj integrovaný reporting.

Jadrom riešenia je jedinečný asociatívny engine. Práve vďaka tomu má Qlik Sense má potenciál rozšíriť tradičné spôsoby využitia business intelligence a data discovery nástrojov. Navyše nespomaľuje databázy SQL dopytmi a zaobídete sa bez drahých IT špecialistov.

Veľký prínos pre podnikanie má aj tzv. „data storytelling“, ktorý dáta prezentuje v súvislostiach. Pomôže predísť tomu, aby sa používateľ stratil v mori neštruktúrovaných dát. Tie sa teraz zobrazujú v prehľadnej forme a manažér či analytik má okamžitý pohľad aj na súvisiace detaily – trebárs na produktivitu výroby či finančnú kondíciu firmy a s tým súvisiace trendy.

Business Analytics
Business Analytics

Platforma vs. prezlečený Excel

Qlik Sense prináša to najlepšie z obidvoch svetov – je výborný vo vizualizácii dát, disponuje však aj výkonnou analytikou a dokáže tieto procesy riadiť. Qlik Sense je ako jediné z data discovery riešení skutočnou platformou, ktorá umožňuje používateľom napĺňať ich potreby. Pritom nezáleží kde a ako sú dáta uložené, či koľko ich je.

Dokáže ich nielen zobrazovať, ale aj vykonávať analýzy – to na rozdiel od iných „neplatformových“ business intelligence nástrojov. Tie totiž nevedia samostatne riadiť analýzy a reporting, čím sa výrazne znižuje ich využiteľnosť.

Aj pre veľkých hráčov

Kľúčovým komponentom, ktorý z tohto riešenia robí platformu, je komplexne riadené prostredie. Nástroje, ktoré nedisponujú týmto prvkom sú v podstate len takým „prezlečeným Excelom“. Používatelia si síce vedia relatívne rýchlo „naklikať“ čo hľadajú, ale bez riadenia a automatizácie majú o rok opäť stovky nepružných dokumentov. Všetko je zrazu presne tam, kde bolo predtým v Exceli.

Objavte business intelligence riešenie Qlik Sense: emarkanalytics.com/sk/produkty/qlik-sense/

© Emark 2018

EMARK Online DataTalks – podívejte se na naše další webináře

Superrýchle insighty pro agilní řízení byznysu

    Jméno a příjmení

    Společnost

    E-mail

    Souhlasím se zpracováním svých údajů pro účely marketingových aktivit společnosti EMARK Group.
    Další informace, včetně specifikace společností EMARK Group a rozsahu konkrétních marketingových aktivit, k nimž dáváte souhlas, naleznete v Podmínkách ochrany soukromí a osobních údajů ZDE.